Wydawca treści Wydawca treści

Szkolenie ze strażą pożarną

W dniu 26.05.2023 w godzinach popołudniowych, na terenie lasów Nadleśnictwa Głogów miało miejsce szkolenie strażaków z OSP Kromolin, OSP Dobrzejowice oraz OSP Smardzów.

W dniu 26.05.2023 w godzinach popołudniowych, na terenie lasów Nadleśnictwa Głogów miało miejsce szkolenie strażaków z OSP Kromolin, OSP Dobrzejowice oraz OSP Smardzów. Ćwiczenia odbyły się w Leśnictwie Dalków na Wzgórzach Dalkowskich.

 Strażacy szkolili się w zakresie pomocy poszkodowanemu za pomocą technik alpinistycznych w trudnych warunkach terenowych takich jak strome stoki, brak dostępu do drogi.

Dodatkowym utrudnieniem był brak zasięgu sieci komórkowej, który utrudniał komunikację z osobą jak również  gęsty niedostępny drzewostan który utrudniał dojście do „poszkodowanego”. W celu odnalezienia poszkodowanych użyto drona oraz szkolone w tym celu psy.

Scenariusz ćwiczeń :  „Podczas spaceru w trudnym terenie leśnym doszło do potknięcia i upadku osoby dorosłej ze stromej górki (około 40 metrów w dół). W wyniku tego zdarzenia poszkodowana doznała urazu miednicy. Ze względu na trudny teren wymagany był specjalistyczny transport z użyciem technik linowych. Z osobą poszkodowaną była dwójka dzieci 6 i 8 lat, które chcąc wezwać pomoc rozdzieliły się w poszukiwaniu najbliższej miejscowości. W wyniku braku orientacji w terenie pagórkowatym oraz braku zasięgu w telefonie rodzica, oboje dzieci zgubiło się. Poszkodowaną kobietę znalazła osoba postronna, która wezwała pomoc. Godzina zgłoszenia 15:00.”

Cała akcja przebiegła sprawnie, uczestnicy zdobyli sporo wiedzy oraz umiejętności w prowadzeniu działań w górzystym terenie.

 

 Autorzy zdjęć: Mateusz Poławski, Piotr Bober