Asset Publisher Asset Publisher

Dalkowskie Jary

Rok utworzenia: 1972 Powierzchnia: 36,12 ha Leśnictwo: Dalków

Jest to rezerwat częściowy chroniący fragmentu lasu świeżego z przewagą buka pochodzenia naturalnego dla celów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.
Lasy rezerwatu do 1945 roku stanowiły własność większego majątku ziemskiego. Do dzisiaj na terenie leśnym znajduje się zniszczony pomnik i grota grobowca rodziny byłych właścicieli.
Brak jest danych źródłowych zarówno co do założeń gospodarczych jak i osiąganych wyników, ale można przypuszczać, że utrzymanie fragmentu drzewostanu bukowego naturalnego pochodzenia miało cele krajobrazowe i doświadczalne.
W okresie powojennym z chwilą powstania pierwszych projektów utworzenia rezerwatu ograniczono pobór użytków do cięć sanitarnych.
Na terenie rezerwatu znalazły ochronę najintensywniej ukształtowane formy geomorficzne Wzgórz Dalkowskich : wzgórza o stromych zboczach żłobione siecią wąwozów. Na stosunkowo małej powierzchni rezerwatu różnica wysokości wynosi 65 m pomiędzy bezwzględnymi wysokościami 150- 215 m. W rezerwacie wyodrębniono dwa zespoły buczyn (żyzna buczyna niżowa Melico - Fagetum i kwaśna buczyna niżowa Luzulo pilosae- Fagetum) o charakterystycznej dla Wzgórz Dalkowskich zubożałej postaci , rosnące na granicy zasięgu buka.
Obok dojrzałych buczyn występują stadia lasów regenerujących , lecz w dzisiejszym stadium zawansowania nie można określić ostatecznie kierunku sukcesji. Z pewnością na dużym obszarze będą to lasy jaworowe.
W partii szczytowej rezerwatu występują dwa grodziska z dość dobrze zachowanymi fosami obronnymi określone jako zabytki kultury łużyckiej i wczesnośredniowiecznej. Grodziska te są ujęte w rejestrze zabytków kultury.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekty i fundusze

Projekty i fundusze

Już na Was czeka ! Nowy parking leśny ! Wybudowany 2013 r. w ramach programu własnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe „Aktywne Udostępnianie Lasu” (AUL)

Cele programu:
1.Zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa z wykorzystaniem lasów Skarbu Państwa poprzez budowę parkingów leśnych i miejsc postoju pojazdów,
2.Wzrost efektywności edukacji leśnej społeczeństwa oraz promocji polskiego modelu leśnictwa, w tym promocji Lasów Państwowych,
3.Urzeczywistnienie misji Lasów Państwowych w kooperacji z organami i instytucjami lokalnymi i powinności publicznych w zakresie rozwoju terenów niezurbanizowanych.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Funduszu Leśnego. Szczegóły dostępne pod linkiem Program AUL

Program był realizowany jako wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie tworzenia infrastruktury turystycznej:
- parkingów leśnych (PL),

- miejsc postoju pojazdów (MPP).

W naszym przypadku w ramach projektu wybudowano parking leśny Gola (tutaj link do gogle maps). Miejsce to znane jest wielu mieszkańcom Głogowa i okolic. Od lat tu właśnie zostawiano samochody i wyruszano, by cieszyć się tym, co las oferuje:  ciszą, przyrodą, świeżym powietrzem, grzybami lub jagodami.

Nowy parking powstał właśnie z myślą o naszych gościach, tak  aby dodatkowo uprzyjemnić leśne wycieczki. Mamy nadzieję, że będzie służył jako lokalna atrakcja turystyczna  i na długo pozostanie wizytówką naszych lasów.