Asset Publisher Asset Publisher

Dalkowskie Jary Natura 2000

Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Dalkowskie Jary”

Obejmuje zalesioną, szczytową partię Garbu Kocich Gór w głównym Grzbiecie Wzgórz Dalkowskich.

Wzgórza charakteryzują się stromymi zboczami, pocięte są siecią wąwozów. Na stosunkowo małej powierzchni, różnica wysokości wynosi 65 m. W partii szczytowej rezerwatu znajdują się pozostałości po dwóch grodziskach z dość dobrze  zachowanymi fosami obronnymi określone jako zabytki kultury łużyckiej i wczesnośredniowiecznej.

Całość obszaru zajmują doskonale wykształcone siedliska żyznej buczyny i kwaśnej dąbrowy z wieloma starymi okazami drzew. Wyodrębniono tu dwa zespoły buczyn rosnących na granicy zasięgu buka: żyzna buczyna niżowa (Melico Fagetum) i buczyna kwaśna (Luzulo pilosae- Fagetum) o charakterystycznej dla Wzgórz Dalkowskich zubożałej postaci. Obok dojrzałych buczyn występują stadia lasów regenerujących. 

Populacja pachnicy dębowej występująca na terenie obszaru jest bardzo istotna dla zachowania i ciągłości populacji tego chrząszcza w Polsce.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.

W województwie lubuskim swym zasięgiem geograficznym obejmuje następujące  powiaty: Nowa Sól (gmina Siedlisko) oraz Wschowa (gmina: Sława, Szlichtyngowa). W województwie dolnośląskim obejmuje  powiaty: Głogów ( Miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice), Polkowice ( gmina: Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Radwanice) oraz Lubin (gmina: Rudna).

Teren Nadleśnictwa ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pagórków i wzgórz. Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach od 77 do 230 m n.p.m.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się również tereny zalewowe, które są praktycznie podtapiane corocznie przy wyższych stanach wody w rzece Odrze.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się infrastruktura związana z przemysłem wydobywczym: Kopalnia gazu, Huta Miedzi ,, Głogów", rurociągi podziemne , rurociągi nadziemne.

Większość obszaru Nadleśnictwa Głogów jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa.