Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 55 lata, a przeciętna zasobność przekracza 214 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów: drewna, płodów runa leśnego, roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Głogów jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 300 szt., danieli 50 szt., saren 2940 szt., a dzików 700 szt. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę czy bobra.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna i sadzonek

Sprzedaż drewna i sadzonek

Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna wielowymiarowego oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych.

Detaliczna sprzedaż drewna i sadzonek prowadzona jest w oparciu o regulamin sprzedaży drewna w biurze Nadleśnictwa i w siedzibach poszczególnych Leśnictw.

Cennik detaliczny drewna znajduje się w materiałach do pobrania poniżej.

Sprzedaż materiału sadzeniowego odbywa się w siedzibie Nadleśnictwa, gdzie w Dziale Gospodarki Leśnej zgłasza się zapotrzebowanie na konkretne ilości sadzonek oraz ustala termin ich odbioru ze szkółki w Golowicach.

Informacje dotyczące sprzedaży hurtowej dostępne są na Portalu Leśno – Drzewnym.

Zobacz adresy poszczególnych leśnictw.