Asset Publisher Asset Publisher

Uroczysko Obiszów

Rok utworzenia: 1972 Powierzchnia: 6,28 ha Leśnictwo: Obiszów

  • Celem utworzenia rezerwatu była ochrona fragmentu lasu dębowego pochodzenia naturalnego na siedlisku lasu świeżego ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.
  • Lasy rezerwatu do 1945 roku stanowiły własność państwa. Odnośnie przeszłej niemieckiej gospodarki leśnej brak danych źródłowych. W okresie powojennym z chwilą powstania pierwszych projektów utworzenia rezerwatu zaniechano całkowicie pobierania użytków. Prowadzono jedynie cięcia sanitarne.
  • Rezerwat położony jest na terenie pagórkowatym (różnica wzniesień od 140 - 170 m npm), z klimatem łagodnym, średnią ilością opadów ( 580 mm ) i średnią temperaturą roczną 8,3oC.
  • W części środkowej występują źródliska, które wykorzystywane są pod ujęcie wody pitnej (jeszcze z okresu przedwojennego).
  • Budowę geologiczną terenu na którym położony jest rezerwat kształtował lodowiec. Zostały naniesione osady dyluwialne w postaci piasków gliniastych z domieszką żwiru i kamieni na glinie. Taki skład mechaniczny oraz właściwości fizyko - chemiczne przyczyniły się do wytworzenia gleby brunatnej właściwej, a na nieznacznej powierzchni skrytobielicowej.
  • W rezerwacie podlega ochronie dobrze wykształcony fragment lasu grądowego Galio sylvatici -Carpinetum., o stosunkowo bogatej i naturalnej florze rodzimej, co jest szczególnie cenne na obszarze cechującym się generalnie ubóstwem florystycznym, wysokim zanieczyszczeniem powietrza oraz silnym przekształceniem szaty roślinnej.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekty i fundusze

Projekty i fundusze

Już na Was czeka ! Nowy parking leśny ! Wybudowany 2013 r. w ramach programu własnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe „Aktywne Udostępnianie Lasu” (AUL)

Cele programu:
1.Zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa z wykorzystaniem lasów Skarbu Państwa poprzez budowę parkingów leśnych i miejsc postoju pojazdów,
2.Wzrost efektywności edukacji leśnej społeczeństwa oraz promocji polskiego modelu leśnictwa, w tym promocji Lasów Państwowych,
3.Urzeczywistnienie misji Lasów Państwowych w kooperacji z organami i instytucjami lokalnymi i powinności publicznych w zakresie rozwoju terenów niezurbanizowanych.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Funduszu Leśnego. Szczegóły dostępne pod linkiem Program AUL

Program był realizowany jako wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie tworzenia infrastruktury turystycznej:
- parkingów leśnych (PL),

- miejsc postoju pojazdów (MPP).

W naszym przypadku w ramach projektu wybudowano parking leśny Gola (tutaj link do gogle maps). Miejsce to znane jest wielu mieszkańcom Głogowa i okolic. Od lat tu właśnie zostawiano samochody i wyruszano, by cieszyć się tym, co las oferuje:  ciszą, przyrodą, świeżym powietrzem, grzybami lub jagodami.

Nowy parking powstał właśnie z myślą o naszych gościach, tak  aby dodatkowo uprzyjemnić leśne wycieczki. Mamy nadzieję, że będzie służył jako lokalna atrakcja turystyczna  i na długo pozostanie wizytówką naszych lasów.