Asset Publisher Asset Publisher

Dalkowskie Jary Natura 2000

Obszar Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Dalkowskie Jary”

Obejmuje zalesioną, szczytową partię Garbu Kocich Gór w głównym Grzbiecie Wzgórz Dalkowskich.

Wzgórza charakteryzują się stromymi zboczami, pocięte są siecią wąwozów. Na stosunkowo małej powierzchni, różnica wysokości wynosi 65 m. W partii szczytowej rezerwatu znajdują się pozostałości po dwóch grodziskach z dość dobrze  zachowanymi fosami obronnymi określone jako zabytki kultury łużyckiej i wczesnośredniowiecznej.

Całość obszaru zajmują doskonale wykształcone siedliska żyznej buczyny i kwaśnej dąbrowy z wieloma starymi okazami drzew. Wyodrębniono tu dwa zespoły buczyn rosnących na granicy zasięgu buka: żyzna buczyna niżowa (Melico Fagetum) i buczyna kwaśna (Luzulo pilosae- Fagetum) o charakterystycznej dla Wzgórz Dalkowskich zubożałej postaci. Obok dojrzałych buczyn występują stadia lasów regenerujących. 

Populacja pachnicy dębowej występująca na terenie obszaru jest bardzo istotna dla zachowania i ciągłości populacji tego chrząszcza w Polsce.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Parking leśny AUL w Goli

Parking leśny AUL w Goli

AKTYWNE UDOSTĘPNIANIE LASU

To program własny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe opracowany przez Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy LP w Bedoniu.

Ma na celu  zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa w polskich lasach.

W jego ramach leśne parkingi i miejsca postojowe otrzymują nowy, jednolity wygląd oraz  wysokiej jakości  wyposażenie. Wiaty, ławy, stoły mają umilić chwilę wypoczynku, a certyfikowane huśtawki i urządzenia ścieżki zdrowia - promować bezpieczny sport na świeżym powietrzu. Z drobnymi wyjątkami , urządzenia te  zostały wyprodukowane przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Nadleśnictwo Głogów jako jedno z pierwszych w Polsce ma możność zaprezentowania nowoczesnego parkingu  wybudowanego zgodnie  z założeniami programu AUL.

Obecnie jest ich około 20-tu i liczba ta stale rośnie, gdyż kilka następnych jest w budowie.

Nasz parking to projekt pilotażowy, więc jego budowa w przeważającej części została sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego.

Miejsce to ma służyć wszystkim: np.  jako punkt wypadowy dla spacerowiczów i wielbicieli grzybobrania. Dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Chcemy zarekomendować to miejsce jako świetny punkt przystankowy podczas rowerowych czy pieszych rajdów.

W planach jest wytyczenie nowych szlaków , dla których parking AUL będzie punktem centralnym, wspólnym mianownikiem.