Asset Publisher Asset Publisher

Back

Światowy dzień pszczoły

Światowy dzień pszczoły

Ponad 90% zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy pszczołom!!
Co każdy z nas może zrobić dla zapylaczy? Oto kilka przykładów:
-  zmniejszyć obszar koszonego trawnika
- założyć łąkę kwietną
- stworzyć bezpieczne poidełko dla owadów
- zbudować owadzi hotel
- posadzić miododajne rośliny.
 
By wspomóc pszczoły żyjące w naturalnym środowisku, w wielu miejscach w Polsce leśnicy wieszają kłody bartne lub dzieją barcie w drzewach. Dzięki takim działaniom łączy się stwarzanie miejsc do życia dla leśnych zapylaczy i bartnictwo, które jest dziedzictwem kulturowym, z którego Polska dawniej słynęła. Na Dolnym Śląsku realizowany jest projekt Bartnicy Sudetów - Nadleśnictwo Międzylesie, który zakłada powieszenie 1000 kłód bartnych, a specjalnie posadzony tam las lipowo - klonowy, stworzy odpowiednie warunki dla zapylaczy.
 
Leśnicy podjęli również projekt "Pszczoły wracają do lasów". Przede wszystkim opiera się on na 104 założonych pasiekach, prowadzonych przez leśników pszczelarzy.
 
Każda pasieka jest monitorowana, a wraz z nią stan środowiska leśnego. Zebrane informacje posłużą do przygotowania zaleceń do instrukcji regulującej gospodarkę leśną w zakresie ochrony pszczołowatych, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej (Apis mellifera).
 
Jak wyglądał ten monitoring?
Wybrane do projektu pasieki zostały wyposażone w specjalne wagi, które codziennie zbierały i przekazywały bieżące informacje o stanie danego ula. Dzięki temu można porównać poszczególne dni, a nawet godziny. Zestawiając te informacje z okresem kwitnienia poszczególnych roślin i tym kiedy w ulu przybywało masy, a kiedy pszczoły zużywały swoje zapasy, można zdiagnozować okresy niedoboru pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych, a w przyszłości uzupełnić go, dosadzając to, czego brakuje.
 
Kolejnym przykładem działania leśników dla zapylaczy jest Park Pszczeli w Nadleśnictwie Lubsko o powierzchni prawie 530 ha. W jego skład wchodzą łąki kośne, powierzchnie leśne z nasadzeniami m.innymi lip i malin oraz łąka kwietnia, gdzie zostały zasiane rośliny dla pszczół, motyli i innych owadów.
Zachęcamy, by samemu na swojej działce założyć taką kwietną łąkę.