Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.

W województwie lubuskim swym zasięgiem geograficznym obejmuje następujące  powiaty: Nowa Sól (gmina Siedlisko) oraz Wschowa (gmina: Sława, Szlichtyngowa). W województwie dolnośląskim obejmuje  powiaty: Głogów ( Miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice), Polkowice ( gmina: Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Radwanice) oraz Lubin (gmina: Rudna).

Teren Nadleśnictwa ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pagórków i wzgórz. Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach od 77 do 230 m n.p.m.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się również tereny zalewowe, które są praktycznie podtapiane corocznie przy wyższych stanach wody w rzece Odrze.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się infrastruktura związana z przemysłem wydobywczym: Kopalnia gazu, Huta Miedzi ,, Głogów", rurociągi podziemne , rurociągi nadziemne.

Większość obszaru Nadleśnictwa Głogów jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Parking leśny AUL w Goli

Parking leśny AUL w Goli

AKTYWNE UDOSTĘPNIANIE LASU

To program własny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe opracowany przez Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy LP w Bedoniu.

Ma na celu  zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa w polskich lasach.

W jego ramach leśne parkingi i miejsca postojowe otrzymują nowy, jednolity wygląd oraz  wysokiej jakości  wyposażenie. Wiaty, ławy, stoły mają umilić chwilę wypoczynku, a certyfikowane huśtawki i urządzenia ścieżki zdrowia - promować bezpieczny sport na świeżym powietrzu. Z drobnymi wyjątkami , urządzenia te  zostały wyprodukowane przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.

Nadleśnictwo Głogów jako jedno z pierwszych w Polsce ma możność zaprezentowania nowoczesnego parkingu  wybudowanego zgodnie  z założeniami programu AUL.

Obecnie jest ich około 20-tu i liczba ta stale rośnie, gdyż kilka następnych jest w budowie.

Nasz parking to projekt pilotażowy, więc jego budowa w przeważającej części została sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego.

Miejsce to ma służyć wszystkim: np.  jako punkt wypadowy dla spacerowiczów i wielbicieli grzybobrania. Dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Chcemy zarekomendować to miejsce jako świetny punkt przystankowy podczas rowerowych czy pieszych rajdów.

W planach jest wytyczenie nowych szlaków , dla których parking AUL będzie punktem centralnym, wspólnym mianownikiem.