Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

     Ścieżka edukacyjna „Buczyna Jakubowska" -  Podczas podróży możemy podziwiać unikalne fragmenty starych lasów bukowych, zróżnicowanie lasów liściastych z grupy grądów i łęgów z szeregiem chronionych gatunków flory i ornitofauny.
       Szczególnym gatunkiem jest bluszcz pospolity (Hedera helix), objęty całkowitą ochroną. Atrakcją są również źródliska, z których jedno zostało odbudowane, znane pod nazwą Źródło św. Jakuba oraz związana z nim legenda o uzdrawiającej mocy jego wody.

     Ścieżka przyrodnicza Uroczysko Obiszów, przemierza kompleks leśny z rezerwatem „Uroczysko Obiszów". Najczęściej spotykane gatunki drzew to: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, grab zwyczajny, jawor, sosna pospolita, świerk pospolity, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna. Ścieżka posiada cztery przystanki tematyczne z planszami: budowa geologiczna Wzgórz Dalkowskich, zbiorowiska leśne, rezerwat przyrody „Uroczysko Obiszów", fauna terenów leśnych.

 

 

 


Komplek edukacyjny "Las w mieście"

        W 2015 roku Nadleśnictwo Głogów złożyło wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu o przyznanie dotacji na utworzenie infrastruktury edukacji ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Głogów . W związku z otrzymaną dotacją utworzony został Kompleks edukacyjny „Las w Mieście” na którym prowadzona jest większość zajęc edukacyjnych.

Tematyka zajęc jest różnorodna – dobrana do wieku dzieci, a poruszane w trakcie lekcji zagadnienia powiązane tematyczne są z informastrukturą edukacyjną ( planszami, tablicami, grami plenerowymi) stanowiącą jeden z elementów ścieżki edukacyjnej.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Historia nadleśnictwa

Historia nadleśnictwa

Nadleśnictwo Głogów z obrębami: Głogówko i Duża Wólka utworzone zostało z byłych lasów większej i drobnej własności prywatnej oraz lasów miejskich miasta Głogów w 1945 r., początkowo pod nazwą Nadleśnictwo Głogówko.

W latach ubiegłych zasięgi terytorialne, powierzchnia, nazwy obrębów leśnych i nadleśnictwa ulegały częstym zmianom.

Nadleśnictwo Białobrzezie zmieniono na nazwę obręb Żuków i włączono do Nadleśnictwa Głogówko, z byłego Nadleśnictwa Duża Wólka powstał obręb Polkowice w Nadleśnictwie Lubin i obręb Duża Wólka wchodzący w skład Nadleśnictwa Głogówko.

W okresie I rewizji urządzania lasu obręb Duża Wólka, który do 1976 r. należał do Nadleśnictwa Głogówko (OZLP Zielona Góra) w latach 1976-1978 był w granicach Nadleśnictwa Lubin, a obecnie po części w Nadleśnictwie Lubin i Głogów. Obręb Żuków został przekazany z Nadleśnictwa Szprotawa (OZLP Zielona Góra) do Nadleśnictwa Głogówko z dniem 01.01.1979r.

W latach 1980-1984 znaczna cześć powierzchni obrębu Głogówko (41.6 %) była przekazana poza jego granice: z czego 23,5% do Nadleśnictwa Sława i 18,1 % do Nadleśnictwa Karczma Borowa.

Po ponownej reorganizacji prawie w całości powróciła do ówczesnego Nadleśnictwa Głogówko.

Nazwa Nadleśnictwa Głogówko została zmieniona na Nadleśnictwo Głogów w związku ze zmianą siedziby nadleśnictwa z miejscowości Głogówko do miasta Głogowa z dniem 01.08.1990 r.

Do utworzonego Zarządzeniem Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dn.31.12.1992 r. Nadleśnictwa Przemków przekazano z dniem 31.07.1993 r. cześć obrębu Żuków (Leśnictwa: Nowy Dwór i Przemków) o powierzchni 2571,22 ha.

Zarządzeniem Nr 20/96 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu z dniem 21.12.1996 r. zlikwidowany został obręb Żuków i włączony do obrębu Duża Wólka.

Obecnie Nadleśnictwo Głogów składa się z 2-ch obrębów: Głogówko i Duża Wólka, a siedziba Nadleśnictwa mieści się w Głogowie przy ul. Sikorskiego 54.