Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, utworzone przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży.

     Ścieżka edukacyjna „Buczyna Jakubowska" -  Podczas podróży możemy podziwiać unikalne fragmenty starych lasów bukowych, zróżnicowanie lasów liściastych z grupy grądów i łęgów z szeregiem chronionych gatunków flory i ornitofauny.
       Szczególnym gatunkiem jest bluszcz pospolity (Hedera helix), objęty całkowitą ochroną. Atrakcją są również źródliska, z których jedno zostało odbudowane, znane pod nazwą Źródło św. Jakuba oraz związana z nim legenda o uzdrawiającej mocy jego wody.

     Ścieżka przyrodnicza Uroczysko Obiszów, przemierza kompleks leśny z rezerwatem „Uroczysko Obiszów". Najczęściej spotykane gatunki drzew to: dąb szypułkowy, buk zwyczajny, grab zwyczajny, jawor, sosna pospolita, świerk pospolity, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna. Ścieżka posiada cztery przystanki tematyczne z planszami: budowa geologiczna Wzgórz Dalkowskich, zbiorowiska leśne, rezerwat przyrody „Uroczysko Obiszów", fauna terenów leśnych.

 

 

 


Komplek edukacyjny "Las w mieście"

        W 2015 roku Nadleśnictwo Głogów złożyło wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu o przyznanie dotacji na utworzenie infrastruktury edukacji ekologicznej przy siedzibie Nadleśnictwa Głogów . W związku z otrzymaną dotacją utworzony został Kompleks edukacyjny „Las w Mieście” na którym prowadzona jest większość zajęc edukacyjnych.

Tematyka zajęc jest różnorodna – dobrana do wieku dzieci, a poruszane w trakcie lekcji zagadnienia powiązane tematyczne są z informastrukturą edukacyjną ( planszami, tablicami, grami plenerowymi) stanowiącą jeden z elementów ścieżki edukacyjnej.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.

W województwie lubuskim swym zasięgiem geograficznym obejmuje następujące  powiaty: Nowa Sól (gmina Siedlisko) oraz Wschowa (gmina: Sława, Szlichtyngowa). W województwie dolnośląskim obejmuje  powiaty: Głogów ( Miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice), Polkowice ( gmina: Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Radwanice) oraz Lubin (gmina: Rudna).

Teren Nadleśnictwa ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pagórków i wzgórz. Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach od 77 do 230 m n.p.m.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się również tereny zalewowe, które są praktycznie podtapiane corocznie przy wyższych stanach wody w rzece Odrze.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się infrastruktura związana z przemysłem wydobywczym: Kopalnia gazu, Huta Miedzi ,, Głogów", rurociągi podziemne , rurociągi nadziemne.

Większość obszaru Nadleśnictwa Głogów jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa.