Asset Publisher
Parking leśny AUL w Goli
AKTYWNE UDOSTĘPNIANIE LASU
To program własny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe opracowany przez Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy LP w Bedoniu.
Ma na celu zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa w polskich lasach.
W jego ramach leśne parkingi i miejsca postojowe otrzymują nowy, jednolity wygląd oraz wysokiej jakości wyposażenie. Wiaty, ławy, stoły mają umilić chwilę wypoczynku, a certyfikowane huśtawki i urządzenia ścieżki zdrowia - promować bezpieczny sport na świeżym powietrzu. Z drobnymi wyjątkami , urządzenia te zostały wyprodukowane przez Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie.
Nadleśnictwo Głogów jako jedno z pierwszych w Polsce ma możność zaprezentowania nowoczesnego parkingu wybudowanego zgodnie z założeniami programu AUL.
Obecnie jest ich około 20-tu i liczba ta stale rośnie, gdyż kilka następnych jest w budowie.
Nasz parking to projekt pilotażowy, więc jego budowa w przeważającej części została sfinansowana ze środków Funduszu Leśnego.
Miejsce to ma służyć wszystkim: np. jako punkt wypadowy dla spacerowiczów i wielbicieli grzybobrania. Dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Chcemy zarekomendować to miejsce jako świetny punkt przystankowy podczas rowerowych czy pieszych rajdów.
W planach jest wytyczenie nowych szlaków , dla których parking AUL będzie punktem centralnym, wspólnym mianownikiem.
Asset Publisher
Las nie obroni się sam! – konferencja prasowa za nami
Las nie obroni się sam! – konferencja prasowa za nami
Las nie obroni się sam! – konferencja prasowa
W dniu 18 czerwca bieżącego roku w siedzibie Nadleśnictwa Głogów odbyła się konferencja prasowa pod tytułem „Las nie obroni się sam – jak bezpiecznie korzystać z lasu".
Na konferencje Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów Adam Grzelczak zaprosił przedstawicieli lokalnych mediów. W trakcie spotkania omówione zostały problemy, z jakimi borykają się na co dzień Strażnicy Leśni, omówione zostały również zasady, które warto przestrzegać wybierając się na wycieczkę do lasu.
W trakcie konferencji można było dowiedzieć się, co zrobić w lesie, gdy... zgubimy się, spotkamy groźne zwierzę, znajdziemy się blisko pożaru bądź przypadkowo znajdziemy się na zrębie.
Mamy nadzieję, że dzięki Naszym podpowiedziom sympatycy odwiedzający las, od dziś wybierając się na leśną wędrówkę będą mogli ze spokojem spacerować a nie zastanawiać się co zrobić, gdy wydarzy się coś „nieprzyjemnego".
Zaprezentowany został również film pt. "Bezpieczny las", który przybliżył zasady bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw lasu. Odpowiada on na pytania dlaczego czasami do lasu, czy do jego części wejść nie można, gdzie w lesie biwakować i rozpalać ogniska, jakich roślin i grzybów unikać, jak zabezpieczyć się przed kleszczami i chorobami przenoszonymi przez leśne zwierzęta.
Spotkanie podsumowano cytatem z broszurki informacyjnej pod tytułem, „Co zrobić w lesie, gdy…?" wydanej przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, a mianowicie:
„Starajmy się właściwie korzystać z dobrodziejstw lasu i z wolności, którą on daje. Życzymy wszystkim, aby zawsze, nawet w dużym mieście, chodził „z głową pełną lasu".
Odnośniki do artykułów:
http://miedziowe.pl/content/view/74900/189/
http://www.tv.master.pl/informacja.php?news=40613,WAZNA-ROZWAGA