Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Światowy dzień pszczoły

Światowy dzień pszczoły

Ponad 90% zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy pszczołom!!
Co każdy z nas może zrobić dla zapylaczy? Oto kilka przykładów:
-  zmniejszyć obszar koszonego trawnika
- założyć łąkę kwietną
- stworzyć bezpieczne poidełko dla owadów
- zbudować owadzi hotel
- posadzić miododajne rośliny.
 
By wspomóc pszczoły żyjące w naturalnym środowisku, w wielu miejscach w Polsce leśnicy wieszają kłody bartne lub dzieją barcie w drzewach. Dzięki takim działaniom łączy się stwarzanie miejsc do życia dla leśnych zapylaczy i bartnictwo, które jest dziedzictwem kulturowym, z którego Polska dawniej słynęła. Na Dolnym Śląsku realizowany jest projekt Bartnicy Sudetów - Nadleśnictwo Międzylesie, który zakłada powieszenie 1000 kłód bartnych, a specjalnie posadzony tam las lipowo - klonowy, stworzy odpowiednie warunki dla zapylaczy.
 
Leśnicy podjęli również projekt "Pszczoły wracają do lasów". Przede wszystkim opiera się on na 104 założonych pasiekach, prowadzonych przez leśników pszczelarzy.
 
Każda pasieka jest monitorowana, a wraz z nią stan środowiska leśnego. Zebrane informacje posłużą do przygotowania zaleceń do instrukcji regulującej gospodarkę leśną w zakresie ochrony pszczołowatych, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej (Apis mellifera).
 
Jak wyglądał ten monitoring?
Wybrane do projektu pasieki zostały wyposażone w specjalne wagi, które codziennie zbierały i przekazywały bieżące informacje o stanie danego ula. Dzięki temu można porównać poszczególne dni, a nawet godziny. Zestawiając te informacje z okresem kwitnienia poszczególnych roślin i tym kiedy w ulu przybywało masy, a kiedy pszczoły zużywały swoje zapasy, można zdiagnozować okresy niedoboru pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych, a w przyszłości uzupełnić go, dosadzając to, czego brakuje.
 
Kolejnym przykładem działania leśników dla zapylaczy jest Park Pszczeli w Nadleśnictwie Lubsko o powierzchni prawie 530 ha. W jego skład wchodzą łąki kośne, powierzchnie leśne z nasadzeniami m.innymi lip i malin oraz łąka kwietnia, gdzie zostały zasiane rośliny dla pszczół, motyli i innych owadów.
Zachęcamy, by samemu na swojej działce założyć taką kwietną łąkę.