Wydawca treści Wydawca treści

Historia nadleśnictwa

Nadleśnictwo Głogów z obrębami: Głogówko i Duża Wólka utworzone zostało z byłych lasów większej i drobnej własności prywatnej oraz lasów miejskich miasta Głogów w 1945 r., początkowo pod nazwą Nadleśnictwo Głogówko.

W latach ubiegłych zasięgi terytorialne, powierzchnia, nazwy obrębów leśnych i nadleśnictwa ulegały częstym zmianom.

Nadleśnictwo Białobrzezie zmieniono na nazwę obręb Żuków i włączono do Nadleśnictwa Głogówko, z byłego Nadleśnictwa Duża Wólka powstał obręb Polkowice w Nadleśnictwie Lubin i obręb Duża Wólka wchodzący w skład Nadleśnictwa Głogówko.

W okresie I rewizji urządzania lasu obręb Duża Wólka, który do 1976 r. należał do Nadleśnictwa Głogówko (OZLP Zielona Góra) w latach 1976-1978 był w granicach Nadleśnictwa Lubin, a obecnie po części w Nadleśnictwie Lubin i Głogów. Obręb Żuków został przekazany z Nadleśnictwa Szprotawa (OZLP Zielona Góra) do Nadleśnictwa Głogówko z dniem 01.01.1979r.

W latach 1980-1984 znaczna cześć powierzchni obrębu Głogówko (41.6 %) była przekazana poza jego granice: z czego 23,5% do Nadleśnictwa Sława i 18,1 % do Nadleśnictwa Karczma Borowa.

Po ponownej reorganizacji prawie w całości powróciła do ówczesnego Nadleśnictwa Głogówko.

Nazwa Nadleśnictwa Głogówko została zmieniona na Nadleśnictwo Głogów w związku ze zmianą siedziby nadleśnictwa z miejscowości Głogówko do miasta Głogowa z dniem 01.08.1990 r.

Do utworzonego Zarządzeniem Nr 64 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dn.31.12.1992 r. Nadleśnictwa Przemków przekazano z dniem 31.07.1993 r. cześć obrębu Żuków (Leśnictwa: Nowy Dwór i Przemków) o powierzchni 2571,22 ha.

Zarządzeniem Nr 20/96 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu z dniem 21.12.1996 r. zlikwidowany został obręb Żuków i włączony do obrębu Duża Wólka.

Obecnie Nadleśnictwo Głogów składa się z 2-ch obrębów: Głogówko i Duża Wólka, a siedziba Nadleśnictwa mieści się w Głogowie przy ul. Sikorskiego 54.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Projekty i fundusze

Projekty i fundusze

Już na Was czeka ! Nowy parking leśny ! Wybudowany 2013 r. w ramach programu własnego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe „Aktywne Udostępnianie Lasu” (AUL)

Cele programu:
1.Zapewnienie społeczeństwu możliwości wypoczynku, rekreacji, uprawiania turystyki oraz krajoznawstwa z wykorzystaniem lasów Skarbu Państwa poprzez budowę parkingów leśnych i miejsc postoju pojazdów,
2.Wzrost efektywności edukacji leśnej społeczeństwa oraz promocji polskiego modelu leśnictwa, w tym promocji Lasów Państwowych,
3.Urzeczywistnienie misji Lasów Państwowych w kooperacji z organami i instytucjami lokalnymi i powinności publicznych w zakresie rozwoju terenów niezurbanizowanych.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Funduszu Leśnego. Szczegóły dostępne pod linkiem Program AUL

Program był realizowany jako wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie tworzenia infrastruktury turystycznej:
- parkingów leśnych (PL),

- miejsc postoju pojazdów (MPP).

W naszym przypadku w ramach projektu wybudowano parking leśny Gola (tutaj link do gogle maps). Miejsce to znane jest wielu mieszkańcom Głogowa i okolic. Od lat tu właśnie zostawiano samochody i wyruszano, by cieszyć się tym, co las oferuje:  ciszą, przyrodą, świeżym powietrzem, grzybami lub jagodami.

Nowy parking powstał właśnie z myślą o naszych gościach, tak  aby dodatkowo uprzyjemnić leśne wycieczki. Mamy nadzieję, że będzie służył jako lokalna atrakcja turystyczna  i na długo pozostanie wizytówką naszych lasów.