Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.

Lasy regionu

Lasy w regionie Dolnego Śląska zajmują powierzchnię około 560 tys. ha. 93% dolnośląskich lasów znajduje się w zarządzie nadleśnictw RDLP we Wrocławiu. Pozostałe 7% to lasy prywatne, lasy gminne, lasy komunalne, lasy w Zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych oraz lasy parków narodowych (1,7%).

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wystawa "Lasy w Niepodległej Polsce" - leśny mundur ma już 200 lat !

Wystawa "Lasy w Niepodległej Polsce" - leśny mundur ma już 200 lat !

Dla uczenia 95-lecia powołania przedsiębiorstwa Państwowego Lasy Państwowe oraz z okazji rocznicy 200 lat ustanowienia wzoru polskiego munduru leśnego została zorganizowana wystawa pt. „LASY W NIEPODLEGŁEJ POLSCE”.

200 lat  munduru to kawałek pięknej historii, ktora swój poczatek miała 1819 roku w Królestwie Polskim. Aleksander I Romanow – car Rosji i król Polski, wprowadził mundur leśny, podnosząc jednocześnie status Administracji Leśnej Rządowej do rangi Królewskiego Korpusu Leśnego.

Tak naprawdę to każdy leśnik na pagonach swojego munduru zapisuje swoją prywatną leśną historię.

Mało kto wie, że wśród pracowników Nadleśnictwa Głogów są osoby które zamiłowanie do lasu "wyssali z mlekiem matki", a każdy spacer zawsze prowadził na leśny dukt (rodzina Brzechwa, Rolnik).

Jest też i tak, że tradycja przechodzi z ojca na syna (rodzina Rolnik i Wdowczyk). Bywa i tak, ża las łączy dwoje młodych ludzi - Marysia i Łukasz Rolnik na słojach drzew w głogowskich lasach zapisują swoją własną piękną historię. 

A na koniec historiia pewnej dziewczyny z działu technicznego, która w trakcie wykonywania czynności służbowych w jednym z leśnictw poznaje syna leśniczego - i tym samym w wielopokoleniowej rodzinie leśników  zapisuje nową kartę leśnej historii (Justyna i Przemysław Brzechwa).

Czytajac te leśne historie tylko utwierdzamy się w przekonaniu, że las kryje wiele tajemnic, ale i tworzy bardzo piękne historii, które ukryte są własne w tym pięknym leśnym mundurze. 

Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do zachowania dla potomnych historii i tradycji polskiego leśnictwa. Wystaw dedykowana jest wszystkim „ludziom lasu”, którzy swoim zaangażowaniem w walkę o niepodległość, przyrodę i las sprawili, że polskie lasy są dziś jednymi z najpiękniejszych w Europie.

Ekspozycja prezentowana była m.in. w Żmigrodzie, gdzie powstała oraz w Białowieży czy we wrocławskim Hydropolis. W głogowskim Muzeum Archeologiczno - Historycznym będzie można ją oglądać do 31 sierpnia.

 

ODNOŚNIKI DO ARTYKUŁU:

https://myglogow.pl/lesnicy-zapraszaja-na-wyjatkowa-wystawe-do-glogowskiego-muzeum/

http://miedziowe.pl/content/view/92698/189/