Wydawca treści
Lasy niepaństwowe
Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Leśnicy w ramach tych działań:
- doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
- udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
- wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
- organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
- sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.
W każdy poniedziałek w godz. 7.30-13.00 pod numerem 076 836-59-90 przyjmowane są telefony w sprawie lasów niepaństwowych.
Nadleśnictwo Głogów na mocy porozumienia ze Starostą Głogowskim oraz Wschowskim nadzoruje lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa.
Są to lasy gminne oraz właścicieli prywatnych położone w województwie dolnośląskim
na obszarze gminy:
• Jerzmanowa
• Kotla
• Pęcław
• Żukowice
• Głogów
Oraz lasy położone na terenie województwa lubuskiego na obszarze gminy :
• Sława
• Szlichtyngowa
Osoby zamierzające wykonać zabiegi hodowlane lub pozyskanie drewna w swoich lasach położonych w wyżej wymienionych gminach, zobowiązane są do uzgodnienia planowanych zabiegów z Nadleśnictwem Głogów składając odpowiednie dokumenty:
- Wniosek dotyczący pozyskania w związku z wystąpieniem przypadku losowego, oświadczenie wszystkich współwłaścicieli, oraz oświadczenie dot. prawdziwości złożonego wniosku.
- Wniosek dotyczący pozyskania zgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, oświadczenie wszystkich współwłaścicieli, oraz oświadczenie dot. prawdziwości złożonego wniosku.
Osoba składająca wniosek winna zapoznać się z Informacją o przetwarzaniu danych osobowych (RODO).
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Położenie
Położenie
Nadleśnictwo Głogów jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo znajduje się na terenie dwóch województw: lubuskiego oraz dolnośląskiego.Obejmuje swym zasięgiem 5 powiatów i 14 gmin. Powierzchnia nadleśnictwa to 16 294 ha lasów położonych po dwóch stronach rzeki Odry.
W województwie lubuskim swym zasięgiem geograficznym obejmuje następujące powiaty: Nowa Sól (gmina Siedlisko) oraz Wschowa (gmina: Sława, Szlichtyngowa). W województwie dolnośląskim obejmuje powiaty: Głogów (Miasto Głogów oraz gminy: Głogów, Jerzmanowa, Kotla, Pęcław, Żukowice), Polkowice (gmina: Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Radwanice) oraz Lubin (gmina: Rudna).
Teren Nadleśnictwa ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami oraz dużą ilością pagórków i wzgórz. Wysokość nad poziomem morza waha się w granicach od 77 do 230 m n.p.m.
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajdują się również tereny zalewowe, które są praktycznie podtapiane corocznie przy wyższych stanach wody w rzece Odrze.
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się infrastruktura związana z przemysłem wydobywczym: Kopalnia gazu, Huta Miedzi "Głogów", rurociągi podziemne, rurociągi nadziemne.
Większość obszaru Nadleśnictwa Głogów jest silnie zurbanizowana i obejmuje tereny o wysokim zagęszczeniu ludności, co ma swoje odbicie w działaniu nadleśnictwa.