Wydawca treści
Uroczysko Obiszów
Rok utworzenia: 1972 Powierzchnia: 6,28 ha Leśnictwo: Obiszów
- Celem utworzenia rezerwatu była ochrona fragmentu lasu dębowego pochodzenia naturalnego na siedlisku lasu świeżego ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych.
- Lasy rezerwatu do 1945 roku stanowiły własność państwa. Odnośnie przeszłej niemieckiej gospodarki leśnej brak danych źródłowych. W okresie powojennym z chwilą powstania pierwszych projektów utworzenia rezerwatu zaniechano całkowicie pobierania użytków. Prowadzono jedynie cięcia sanitarne.
- Rezerwat położony jest na terenie pagórkowatym (różnica wzniesień od 140 - 170 m npm), z klimatem łagodnym, średnią ilością opadów ( 580 mm ) i średnią temperaturą roczną 8,3oC.
- W części środkowej występują źródliska, które wykorzystywane są pod ujęcie wody pitnej (jeszcze z okresu przedwojennego).
- Budowę geologiczną terenu na którym położony jest rezerwat kształtował lodowiec. Zostały naniesione osady dyluwialne w postaci piasków gliniastych z domieszką żwiru i kamieni na glinie. Taki skład mechaniczny oraz właściwości fizyko - chemiczne przyczyniły się do wytworzenia gleby brunatnej właściwej, a na nieznacznej powierzchni skrytobielicowej.
- W rezerwacie podlega ochronie dobrze wykształcony fragment lasu grądowego Galio sylvatici -Carpinetum., o stosunkowo bogatej i naturalnej florze rodzimej, co jest szczególnie cenne na obszarze cechującym się generalnie ubóstwem florystycznym, wysokim zanieczyszczeniem powietrza oraz silnym przekształceniem szaty roślinnej.
Najnowsze aktualności
Bezpieczeństwo w czasie burzy
Bezpieczeństwo w czasie burzy
Nadeszły upragnione wakacje. Okres wakacyjny sprzyja leśnym wędrówkom. Lato kojarzy nam się z ciepłymi, pełnymi słońca dniami. Musimy pamiętać, że jest to również czas występowania burz.
Jak zachować się gdy burza zaskoczy nas w lesie?
Objawami nadchodzących wyładowań są ciche, dalekie grzmoty. Wtedy należy jak najszybciej zmierzać do najbliższych zabudowań. Jeśli się to nie uda, powinniśmy usiąść ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami na plecaku lub luźnym kamieniu, odpowiednio dużym, leżącym na trawie z dala od są siednich skał. Nie wolno opierać się plecami o skały.
Warto również pamiętać aby dostosować nasze plany do warunków pogodowych i zadbać, by przed zaplanowaną wędrówką sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych (np. burz czy porywistych wiatrów) - przełóżmy nasze plany dla bezpieczeństwa na inny dzień.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją: co zrobic w lesie gdy..?